Wisła Tourist Service

notebook (0)
    
Home Page » Attractions in the neighbourhood » Museums » Izba Pamięci Jerzego Kukuczki
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 
 
 

Recommended accommodation

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki

address
Izba Pamięci Jerzego Kukuczki
Istebna 340
43-470 Istebna
contact
tel.

category
Museums,
 
Izba Pamięci Jerzego Kukuczki
View the photo gallery
 

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej jest prywatnym muzeum założonym oraz prowadzonym przez Cecylię Kukuczkę, żonę słynnego polskiego alpinisty i himalaisty, Jerzego Kukuczki. To właśnie on jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum (14 szczytów, których wysokość przekracza 8 tyś. metrów, w niecałe 8 lat). Kukuczkę uznaje się za jednego z najbardziej wybitnych himalaistów XX wieku. Zginął on 24 października 1989 roku w czasie wejścia na Lhotse, na wysokości 8300 metrów. Odpadł  zaraz przed granią szczytową, lina nie wytrzymała i pękła, Kukuczka zaś spadł w dwukilometrową przepaść. Choć jego ciała tak naprawdę nigdy nie odnaleziono, oficjalnie "pochowano go w lodowej szczelinie", niedaleko miejsca, gdzie doszło do tragicznego wypadku. W przeciwnym razie rodzina nie mogłaby starać się o odszkodowanie (takie są wymagania, iż ciało musi być odnalezione).

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki została stworzona w jego domu w Istebnej w roku 1996. Po śmierci Kukuczki do jego domu w Istebnej-Wilcze przybywali turyści, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś na jego temat, pragnęli zobaczyć pamiątki z nim związane, stąd pomysł otwarcia Izby Pamięci. W tym celu pani Cecylia musiała dobudować do domu rodzinnego jeszcze jedno pomieszczenie, w którym zaczęła gromadzić eksponaty. W muzeum można obejrzeć wspaniałe pamiątki po himalaiście takie jak między innymi sprzęt wspinaczkowy, wiele zdjęć z wypraw, odznaczenia, medale, puchary a także książki, które sam napisał. Przy okazji zwiedzania muzeum dowiemy się wielu interesujących rzeczy na temat Kukuczki.

Ciekawostką jest, iż pierwszy Kukuczka w Istebnej mieszkał już przeszło 400 lat temu. Z Istebnej pochodzą dziadkowie oraz rodzice Jerzego Kukuczki. Choć on sam urodził się w Katowicach, do Istebnej bardzo często zaglądał i w latach 80. ubiegłego wieku zakupił dom rodzinny. Dom Kukuczki znajdziemy w przysiółku Wilcze pod numerem 340. Do muzeum możemy dotrzeć z przystanku autobusowego idąc szlakiem znakowanym na zielono prowadzącym na Stożek. Droga do domu Kukuczki jest oznakowana strzałkami. Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki możemy odwiedzić codziennie po wcześniejszych telefonicznym uzgodnieniu (33-855 69 74, 032-252 46 12; 508 389 558).

comments
 
In the vicinity
 
 
 
 
For a weekend
Conferences, trainings
Integration events
For active people
With family
more »
 

Weather in Wisła

temp.
0 °C
rain 0.0 cm
snow 0.0 cm
wind 0 kmph
  details »
 
 

Statistics


guests online: 3
todays visitors: 14
total visits: 2515766
from: 2012-10-11
generation time: 0.12
 
 

See also


 
© 2007-2020 NaszaWisla.pl
All rights reserved.
Wisła - we present hotels, accommodation, spa, attractions and much more...
Hotelisko.pl