Wisła Tourist Service

notebook (0)
    
Home Page » Attractions in the neighbourhood » Churches and monasteries » Kościół Dobrego Pasterza
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 
 
 

Recommended accommodation

 
 

Worth seeing

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Kościół Dobrego Pasterza

address
Kościół Dobrego Pasterza
Istebna 67
43-470 Istebna
contact
tel.

category
Churches and monasteries,
 
Kościół Dobrego Pasterza
View the photo gallery
 

Kościół Dobrego Pasterza w Istebnej jest rzymskokatolickim kościołem parafialnym. Został on wzniesiony w latach 1792-1794. Stanął on w miejscu poprzedniej kaplicy wzniesionej z drewna w roku 1720. Kaplicę tę wzniesiono dzięki misji katolizacyjnej, która była przeprowadzana przez jezuitów pośród górali protestanckich. Powstanie obecnego kościoła także ma związek z wymienioną misją. O kościół ubiegał się jezuita ks. Leopold Tempes. W omawianym kościele można obejrzeć między innymi krzyż z drewna lipowego, który przeniesiono tu z kaplicy. Krzyż został stworzony najprawdopodobniej przez uczniów w krakowskiej pracowni samego mistrza Wita Stwosza.

Dość dużej przebudowie poddano świątynię w latach 1928-1929. Z tych właśnie lat pochodzi kształt architektoniczny kościoła, jaki możemy podziwiać dzisiaj. We wnętrzu kościoła, w głównej nawie stworzone zostały nowe polichromie. Ich autorami są Ludwik Konarzewski oraz Jan Wałach, artyści z Istebnej. Artyści są twórcami także wielu innych elementów wyposażenia świątyni. I tak, warto zwrócić uwagę na główny ołtarz wykonany przez Konarzewskiego. Mieści się w nim obraz przedstawiający Chrystusa Dobrego Pasterza na tle pięknego krajobrazu Istebnej. Autorem obrazu z kolei jest Wałach. Obraz otaczają płaskorzeźby dwunastu apostołów, orzeł z koroną i figura Matki Boskiej Częstochowskiej. Kolejnym dziełem Wałacha jest "spowiedź górali", a Konarzewskiego freski Piekło i Niebo. Piękną chrzcielnicę na kształt muszli oraz ambonę przypominającą swoim kształtem łódź także wykonał Konarzewski.

Wystrój kaplicy znajdującej się po prawej stronie głównego ołtarza został stworzony w roku 1953. Autorem malowidła prezentującego procesję górali jest syn Ludwika Konarzewskiego, Ludwik Konarzewski junior. Ponadto Konarzewski junior jest twórcą obrazu ołtarzowego z przedstawieniem Chrystusa na Krzyżu rozmawiającego z Dobrym Łotrem. Z kolei wystrój ceramiczny jest dziełem Marii Konarzewskiej, córki Ludwika Konarzewskiego seniora. Jak zatem widać, rodzina Konarzewskich miała ogromny udział w wystrój kościoła Dobrego Pasterza.

Będąc we wnętrzu kościoła koniecznie należy zwrócić uwagę na bardzo nietypowe żyrandole. Są to tak zwane oboński, tj. płaskie beczułki z drewna służące do przechowywania owczego mleka. Obońki w kościele nie posiadają jednak dna drewnianego, a w jego miejscu wstawiono szkło. Na szkle położone zostały słynne koronki koniakowskie. Ciekawym elementem wyposażenia są także konfesjonały wykonane w stylu hiszpańskim. Stworzone zostały przez Bocka, jednego z uczniów Konarzewskiego.

Będąc przy kościele, warto zwrócić uwagę na otoczenie kościoła. Na wschód od świątyni rozciąga się niewielkich rozmiarów park z ciekawym starodrzewem (drzewa ponad trzystuletnie). W parku tym mieści się stary cmentarz, który powstał na przełomie XVIII/XIX wieku. Z kolei na zachód od kościoła założony jest nowy cmentarz, tutaj też pochowana jest między innymi rodzina Konarzewskich.

comments
 
In the vicinity
 
 
 
 
For a weekend
Conferences, trainings
Integration events
For active people
With family
more »
 

Weather in Wisła

temp.
0 °C
rain 0.0 cm
snow 0.0 cm
wind 0 kmph
  details »
 
 

Statistics


guests online: 5
todays visitors: 584
total visits: 2574025
from: 2012-10-11
generation time: 0.15
 
 

See also


 
© 2007-2020 NaszaWisla.pl
All rights reserved.
Wisła - we present hotels, accommodation, spa, attractions and much more...
Hotelisko.pl