Wisła Tourist Service

notebook (0)
    
Home Page » Attractions in the neighbourhood » Historic buildings » Kurna chałupa Kawuloków
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 
 
 

Recommended accommodation

 
 

Worth seeing

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Kurna chałupa Kawuloków

category
Historic buildings,
 
Kurna chałupa Kawuloków
View the photo gallery
 

Kurna chałupa Kawuloków jest doskonałym przykładem bardzo tradycyjnego góralskiego drewnianego domu. Chałupa ta została wybudowana w roku 1863 i od początku była własnością rodziny Kawuloków. Mieszkał w niej znany gawędziarz i twórca instrumentów ludowych, a także propagator kultury regionalnej, Jan Kawulok żyjący w latach 1899-1976, tam też znajdował się jego warsztat. Obecnie chałupa jest najbardziej znaną na Śląsku Cieszyńskim izbą regionalną. Po śmierci Jana Kawuloka opiekę nad chałupą przejęła Zuzanna Kawulok, jego córka, która obecnie mieszka naprzeciwko chałupy w domu o numerze 824 (kurna chałupa ma nr 163).

Kurna chałupa Kawuloków jest obiektem krytym gontem. Składają się na nią dwie izby i mieszcząca się pomiędzy nimi sień. W tak zwanej izbie czarnej umieszczony jest dymny (kurlawy) piec. Dawniej bardzo często chałupy nie posiadały kominów, a dym z pieca nie wydostawał się na zewnątrz, ale do pomieszczenia. Dzięki takiemu zabiegowi można było uniknąć płacenia podatku "dymnego". Każdy, kto posiadał komin, musiał taki właśnie podatek płacić. Izba czarna umieszczona w omawianej chałupie znajduje się po prawej stronie od wejścia. W dawnych czasach izba taka stanowiła centralne miejsce w domu. To tutaj nie tylko gotowano, ale także spano, gawędzono.

I teraz można dostrzec osmolone ściany izby. W pomieszczeniu tym, poza bardzo ciekawym piecem, umieszczone są kociołki nad paleniskiem, na ścianach podziwiać można różnego rodzaju instrumenty muzyczne jak między innymi gajdy, fujara, róg pasterski, sowa, piszczołka sałaśnikowa. Znajdują się tu również żarna do wyrobu mąki, piękne zabytkowe kredensy, a w nich wyjątkowy zbór naczyń glinianych.

Biała izba w chałupie była pomieszczeniem, z którego korzystało się rzadko, dosłownie od święta. Przechowywano w niej cenniejsze przedmioty, na których zniszczenie czy zabrudzenie nie można było sobie pozwolić. W białej izbie Kurnej Chałupy obejrzeć można między innymi kołowrotek, warsztaty tkackie oraz piękną ręcznie malowaną skrzynię. Do takich właśnie skrzyń dawniej zbierane były przedmioty służące za przyszły posag dla panien.

Jeśli mamy ochotę, możemy zamówić prelekcję podczas zwiedzania. W omawianej izbie regionalnej organizowane są różne warsztaty mające związek z twórczością ludową jak przykładowo robienie masła, malarstwo, koronkarstwo, a także lekcje związane z muzyką. W czasie zwiedzania można też poznać historię samego Jana Kawuloka. Za czasów, gdy Jan Kawulok żył, chętnie przyjmował turystów do swojego domu, grał im na licznych instrumentach i opowiadał zawsze ciekawe historie. I teraz w Kurnej Chałupie panuje wyjątkowy klimat. Warto pamiętać o tym, że chałupa mieści się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

comments
 
In the vicinity
 
 
 
 
For a weekend
Conferences, trainings
Integration events
For active people
With family
more »
 

Weather in Wisła

temp.
0 °C
rain 0.0 cm
snow 0.0 cm
wind 0 kmph
  details »
 
 

Statistics


guests online: 5
todays visitors: 572
total visits: 2574000
from: 2012-10-11
generation time: 0.14
 
 

See also


 
© 2007-2020 NaszaWisla.pl
All rights reserved.
Wisła - we present hotels, accommodation, spa, attractions and much more...
Hotelisko.pl