Wisła Tourist Service

notebook (0)
    
Home Page » Attractions in the neighbourhood » Museums » Muzeum Jana Wałacha
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 
 
 

Recommended accommodation

 
 

Worth seeing

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Muzeum Jana Wałacha

address
Muzeum Jana Wałacha
Istebna 293
43-470 Istebna
contact
tel.

category
Museums,
 
Muzeum Jana Wałacha
View the photo gallery
 

Muzeum Jana Wałacha jest miejscem szczególnie godnym odwiedzenia. Znajduje się ono na Andziołówce w Istebnej, w starej chacie drewnianej wzniesionej w roku 1922 ze świerkowych belek. Muzeum jest bardzo malowniczo położone tuż przy lesie świerkowym, na polanie, która szczególnie pięknie prezentuje się w okresie wiosennym. Dawniej chałupa ta służyła za pracownię artysty. Muzeum powstało w roku 2008. Wtedy też, 2 września tego samego roku, założono Stowarzyszenie im. Jana Wałacha, pod którego opieką znajduje się muzeum. Na czele Stowarzyszenia stoi córka artysty, Barbara Wałach. Celem Stowarzyszenia jest ochrona, przechowywanie oraz udostępnianie wspaniałego artystycznego dorobku znanego i bardzo cenionego malarza z Istebnej.

Muzeum Jana Wałacha, tj. jego stara pracownia, mieści się zaledwie 40 metrów od rodzinnego domu Wałachów. Jego drewniany dom został wzniesiony w roku 1853, a następnie poddany przebudowie w roku 1912. Jest to dom o konstrukcji zrębowej, z dachem krytym gontem, posiada przyczółki ("kozubki") w szczytach oraz charakterystyczne "wole oczko". Cały teren z domem i pracownią wpisany został do rejestru zabytków architektury drewnianej.

W muzeum można obejrzeć wspaniałą kolekcję obrazów, rysunków, rzeźb i grafik autorstwa Jana Wałacha. Znajdują się tam różne sprzęty potrzebne artyście do pracy takie jak między innymi sztalugi. Prace, które możemy obejrzeć powstały w latach 1902-1979. Tematyka prac jest bardzo różna od portretów, pejzaży czy martwej natury po dzieła o tematyce religijnej. Należy wiedzieć, iż w niemal wszystkich istebniańskich kościołach (które także warto odwiedzić!) znajdują się dzieła Wałacha. Podczas zwiedzania obiektu nie tylko obejrzymy piękne dzieła, ale również poznamy historię Jana Wałacha i bliżej poznamy tutejsze zakątki.

Muzeum Jana Wałacha jest czynne codziennie w okresie od kwietnia do października w godzinach od 9.00 do 17.00. W pozostałych miesiącach muzeum można odwiedzić w każdy weekend w godzinach od 10.00 do 16.00. Bilet wstępu kosztuje 4zł/dorosła osoba i 2zł/dzieci.

Do muzeum dojdziemy przechodząc obok charakterystycznego krzyża przydrożnego oraz starej gospody. W tym miejscu należy skręcić w lewo i następnie iść około pół kilometra drogą w dół, w kierunku lasu.

comments
 
In the vicinity
 
 
 
 
For a weekend
Conferences, trainings
Integration events
For active people
With family
more »
 

Weather in Wisła

temp.
0 °C
rain 0.0 cm
snow 0.0 cm
wind 0 kmph
  details »
 
 

Statistics


guests online: 8
todays visitors: 581
total visits: 2574015
from: 2012-10-11
generation time: 0.13
 
 

See also


 
© 2007-2020 NaszaWisla.pl
All rights reserved.
Wisła - we present hotels, accommodation, spa, attractions and much more...
Hotelisko.pl