Wisła Tourist Service

notebook (0)
    
Home Page » Attractions in the neighbourhood » Natural reserves » Rezerwat przyrody Wisełka
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 
 
 

Recommended accommodation

 
 
 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Rezerwat przyrody Wisełka

category
Natural reserves,
 
Rezerwat przyrody Wisełka
View the photo gallery
 

Rezerwat przyrody Wisełka znajduje się na obszarze miasta Wisła i jest rezerwatem faunistycznym. Mieści się dokładnie w centrum Pasma Baraniej Góry i obejmuje takie cieki wodne jak Biała i Czarna Wisełka, źródłowy tok Wisły, który powstaje z połączenia Białej i Czarnej Wisełki oraz Malinkę.

Rezerwat utworzono na podstawie zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w dniu 25 czerwca roku 1959. Utworzenie rezerwatu miało ścisły związek z ochroną wyżej wymienionych odcinków wód z racji bytowania w nich populacji pstrąga potokowego. Określonym odcinkom rzek, które uznane zostały za rezerwat, towarzyszą również zespoły leśne takie jak dolnoreglowy bór świerkowo-jodłowy (w górnej części cieków), żyzna buczyna karpacka (w dolnej części cieków) i nadrzeczna olszyna górska z olszą szarą (ciągnie się wąskim pasem wzdłuż potoków w najniższej części rezerwatu).

Wzdłuż cieków wodnych można znaleźć wiele (około 200) różnych roślin naczyniowych, część z nich podlega ochronie gatunkowej, część jest bardzo rzadko występująca. Jeżeli chodzi o początki powstawania rezerwatu, nie są one do końca jasne. Po pierwsze lokalizacja nie była zbyt precyzyjna, nie były również uregulowane stosunki własnościowe. Poza tym powstanie rezerwatu groziło zahamowaniem rozbudowy miejscowości Wisły jako miejscowości typowo turystycznej.

Na chwilę obecną istnienie rezerwatu także nie jest do końca jasne i uzasadnione gdyż z powodu między innymi budowy zapory w Wiśle Czarnem, z powodu zanieczyszczenia i zakwaszenia wód w Czarnej Wisełce nie występują pstrągi gdyż wyginęły, zaś w Białej Wisełce populacja jest sztucznie podtrzymywana poprzez zarybianie, gdyż w innym wypadku pstrągi nie utrzymałyby się tam.

comments
 
In the vicinity
 
 
 
 
Christmas
New Year`s Eve
For a weekend
Conferences, trainings
Integration events
more »
 

Weather in Wisła

temp.
0 °C
rain 0.0 cm
snow 0.0 cm
wind 0 kmph
  details »
 
 

Statistics


guests online: 10
todays visitors: 457
total visits: 2618351
from: 2012-10-11
generation time: 0.27
 
 

See also


 
© 2007-2020 NaszaWisla.pl
All rights reserved.
Wisła - we present hotels, accommodation, spa, attractions and much more...
Hotelisko.pl