Wisła Tourist Service

notebook (0)
    
Home Page » Attractions in the neighbourhood » Historic buildings » Zabytkowe budynki pofabryczne
Rekreacja w Wiśle
Atrakcje w Wiśle
 
 
 

Recommended accommodation

 
 

Worth seeing

 
 

Newsletter

Przystąp do naszego newslettera - otrzymuj świeże informacje z Wisły
E-mail
 
 

Zabytkowe budynki pofabryczne

category
Historic buildings,
 
Zabytkowe budynki pofabryczne
View the photo gallery
 

Ustroń to miejscowość, w której znajdują się liczne tak zwane budynki pofabryczne. Owe budynki mają ścisły związek z wieloletnią historią kuźnictwa oraz hutnictwa na tym terenie. Niektóre z budynków pełniły rolę hali fabrycznych, inne zaś były obiektami administracyjnymi.

Budynkiem administracyjnym był obiekt znajdujący się na ulicy Hutniczej. Początkowo mieściła się tu dyrekcja huty. Jest to obiekt murowany, początkowo stworzony w stylu eklektycznym, ale z racji bardzo częstych remontów wynikających ze zmiany jego funkcji zatracił on swoje pierwotne cechy. Pochodzi on z początku XIX wieku.

Kiedy zlikwidowano hutę, obiekt ten został zaadaptowany na mieszkania dla osób pracujących w innych zakładach. Z kolei w latach 70. ubiegłego stulecia wygospodarowano tam pięć pomieszczeń dla Zespołu Szkół Technicznych, który mieści się niedaleko budynku.

W latach 1981-1986, a następnie w latach 1992-1993 prowadzono prace remontowe, których celem było zrekonstruowanie pierwotnych detali architektonicznych. W 1986 roku w budynku otwarto Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa, zaś w roku 1997 uruchomiono skansen przemysłowy razem z kuźnią, które mieszczą się na terenie przyległym do wyżej wspomnianego muzeum. Owo muzeum jest instytucją gromadzącą eksponaty nie tylko o charakterze technicznym, ale także o charakterze etnograficznym. Ponadto muzeum organizuje wiele interesujących imprez kulturalnych. Należą do nich między innymi koncerty, wieczory autorskie, wernisaże i inne imprezy okolicznościowe.

Inny interesujący budynek pofabryczny mieści się w Ustroniu Polanie, niedaleko stacji PKP. W tym zabytkowym obiekcie w latach 1837-1870 znajdowała się kuźnia o nazwie "Teresa". Budynek powstał końcem XVIII wieku, a jego pierwotnym przeznaczeniem była papiernia. Owa papiernia działała zanim uruchomiono kuźnię. Kiedy ostatnia kuźnia została zlikwidowana, początkiem XX wieku uruchomiona została w budynku siłownia elektryczna dla potrzeb pozostałych zakładów w miejscowości. W latach 1993-1994 Spółdzielnia Usług Rolniczych w Ustroniu przeprowadziła generalny remont budynku, którego jest z resztą właścicielem od roku 1990. Zlokalizowano tam wylęgarnię drobiu.

comments
 
In the vicinity
 
 
 
 
For a weekend
Conferences, trainings
Integration events
For active people
With family
more »
 

Weather in Wisła

temp.
0 °C
rain 0.0 cm
snow 0.0 cm
wind 0 kmph
  details »
 
 

Statistics


guests online: 6
todays visitors: 33
total visits: 2515819
from: 2012-10-11
generation time: 0.11
 
 

See also


 
© 2007-2020 NaszaWisla.pl
All rights reserved.
Wisła - we present hotels, accommodation, spa, attractions and much more...
Hotelisko.pl